Jelovnik

10 stvari koje morate znati prije putovanja avionom

10 stvari koje morate znati prije putovanja avionom

1. Ove stvari se ne smiju imati u prtljagu

Eksplozivi i zapaljive materije su zabranjene za unos u avion, kako u ručnom tako i registrovanom prtljagu. Pravilo se tiče svih aviokompanija. Radi se tu, između ostalog, o stvarima poput lemilica, petardi, materija za potpalu roštilja.

Zbog sigurnosnih razloga, predmeti koji mogu poslužiti kao oružje (npr. oštre makaze, alat, vadičep) nisu dozvoljeni za unos u avion u ručnom prtljagu. 

Najstrožija pravila važe za tečnosti.  Putnik ne smije sa sobom u avion u ručnom prtljagu ponijeti više od 10 flašica tečnosti, od čega svaka ne može imati više od 100 ml. Sve flašice trebaju biti spakovane zajedno u providnu jednolitarsku kesu. U ručnom prtljagu smijete imati lijekove, uključujući i one u tečnom obliku, ali isključivo u količini koja Vam je neophodna za vrijeme trajanja leta.

2. Pakovanje kofera je umjetnost

Svaka aviokompanija ima svoja pravila u vezi veličine i težine registrovanog prtljaga. Bitno je da ne prekoračite ove određene dimenzije ili težinu, jer za višak prtljaga mora da se plati relativno velika naknada na aerodromu.

Većina aviokompanija dozvoljava da se u avion, osim ručnog prtljaga, ponese još jedna, manja torba. To može biti ženska tašna ili ranac sa laptopom. Preporučujemo da se pakujete na takav način da možete jednostavno izvaditi neke stvari za vrijeme aerodromske kontrole.

Registrovani prtljag prolazi dugačak put prije nego šta se vrati u Vaše ruke. Zato je jako bitno da sa Vašeg kofera ne strše nikakvi kaiševi, patent zatvarači, značke i slično. Ukoliko namjeravate na svoj ranac zakačiti vreću za spavanje i prostirku, preporucujemo da sve skupa omotate folijom. Na taj način čete biti sigurni da se nijedan komad vašeg prtljaga neće uništiti ili ispasti.

3. Budite spremni za check-in

Na aerodromu neće provjeravati samo prtljag. Također, i Vi kao putnik, moraćete proći sigurnosnu kontrolu. Kad dođe Vaš red, uzmite korpu/kutiju koja se nalazi blizu trake i stavite u nju sve šta imate u džepovima, skinite jaknu, džemper, šal, kaiš i slično.

Vaše stvari će proći na traci kroz skener, a Vi ćete sami proći kroz poseban skener za osobe. Postoji mogućnost da će Vas osoblje zamoliti da se vratite iza prolaza i skinete obuću, ukoliko se oglasi zvučni alarm.

4. Svaka država ima svoja vlastita pravila

U okviru Evropske Unije pravila vezana za transport alkohola, cigareta, hrane i cvijeća su u većini država ista. Međutim, van EU svaka država ima svoje vlastite propise i pravila. Kazna za prenos zabranjenih stvari ili dozvoljena prekoračenja zavise od propisa koji važe za određenu državu. U najboljem slučaju, oduzeće zabranjeni predmet će biti oduzet i uništen. Međutim, na primjer, u islamskim državama postoje jako velike kazne za uvoz alkohola.

Ova pravila se mogu ticati i gotovine i vrijednih predmeta, kao šta su umjetnine, historijski predmeti, komadi porijeklom od zaštićenih vrsta životinja npr. slonovača.

5. Odjeća pogodna za let

Čini se očito, ali valja obratiti pažnju na način na koji ćete se obući za vrijeme putovanja. Što duže traje putovanje, to se više osjećate neprijatno ukoliko se obučete neadekvatno.

Udobnost je najbitnija stvar, i zato nemojte dozvoliti da Vas išta steže tokom putovanja. Čak i ako putujete usred ljeta, ponesite sa sobom čarape i džemper. Unutar aviona je uvijek uključene klimatizacija, pa će Vam vjerovatno biti i hladno.

Ukoliko imate dugačku kosu, zavežite je lagano iznad vrata kako vam ne bi smetala kad naslonite glavu na sjedište.

6. Mobilni telefoni uvek u flight mode-u

Iako sve češće čujemo informacije da mobilni telefoni ne ometaju rad aviona, u većini aviokompanija postoji zabrana korištenja mobilnih telefona tokom leta. Izuzetak od ovog pravila je tzv. airplane mode ili flight mode tj. režim rada uređaja za vrijeme leta, koji je dostupan na skoro svim uređajima.

U nekim avionima postoji mogućnost korištenja mreže Wi-Fi. Za takvu uslugu se u većini slučajeva plaća i dodatna naknada. 

7. Smijete ponijeti hranu u avion

Nije istina da je zabranjeno da ponesete sa sobom hranu u avion. Ukoliko ne nabavite hranu u avionu, možete ostati gladni. Ponesite sa sobom grickalice i sendviče – sve dok ne mirišu preintenzivno i ne ostavljaju mrvice to je u redu. Zabrane su vezane samo za pića. Rješenje je da kupite piće u aerodromskim prodavnicama kad već prođete sigurnosnu kontrolu.

Hrana za bebe je druga priča. Roditeljima ili starateljima dozvoljeno je da ponesu u avion mlijeko ili drugu vrstu hrane za bebe. Za vrijeme sigurnosne kontrole ovu hranu treba odvojiti i pokazati osoblju. U većini slučajeva roditelji će trebati probati određenu bebinu hranu kako bi je smjeli unijeti u avion. U većini aviona imate na raspolaganju mikrotalasnu za podgrijavanje jela.

8. Bombone nisu samo za djecu

Za vrijeme polijetanja i slijetanja promjene pritiska mogu uzrokovati osjećaj začepljenih ušiju. Ukoliko se desi da imate zapušeni nos, može vam biti dosta neprijatno. Postoji nekoliko rešenja.

Pokušajte sa gutanjem pljuvačke, žvačite gumu za žvakanje ili pojedite bombon. Ovo bi trebalo da ublaži neprijatnost. Ukoliko patite od curećeg, zapušenog nosa, na pola sata prije polijetanja uzmite kapi za nos.

Ukoliko Vam strah od letenja avionom uzrokuje gastričke probleme, pripremite se ranije – naspavajte se prije puta, pojedite lagani obrok, i pokušajte naći nešto prijatno na šta ćete se fokusirati  – to može biti knjiga, omiljena muzika ili crtanje.

9. Djeci će biti dosadno

Čak i ako se radi o najvećem fanu aviacije, svakom djetetu, nakon određenog vremena bez previše kretanja, postane dosadno. Vrijedi da se pripremite za takvu situaciju. Ukoliko ne možete da ponesete sa sobom omiljene dečije igračke, komad papira i bojice bi trebali biti dovoljni. Zamolite dijete da nacrta sliku vašeg putovanja – kako izgleda avion, aerodrom,krajolik i sl.

Možete da igrate i igre za koje Vam ne trebaju rekviziti – na primjer kamen, papir, makaze, igru riječi kaladont i slično. Možete i izmišljati priče – nagađati iznad kojih mjesta upravo prolazite, na šta vas podsjećaju oblaci itd.

10. Kabinu pilota možete posjetiti

Naravno pod uslovom da će pilot pristati na to. Ne vrijedi pitati prije polijetanja – piloti su jako zauzeti u to vrijeme. Pitajte stjuardesu  za vrijeme leta da li postoji takva mogućnost nakon slijetanja. Ukoliko nema kašnjenja, a kabinsko osoblje ne žuri, postoji mogućnost da će vas pilot provesti kroz pilotsku kabinu.

Neke aviokompanije imaju posebne loyalty programe za djecu – za pređene milje dodjeljuju se bodovi koji mogu biti zamijenjeni za obilazak kabine pilota.

Upute i prijedlozi, koji se nalaze u ovom članku i povezanim člancima, su samo informativnog i pomoćnog karaktera i ne mogu da budu osnova za bilo koja potraživanja prema eSky.ba.

Da li ovaj članak sadrži informacije koje ste tražili? Da | Ne
Po mom mišljenu, ovaj članak:
Hvala Vam na Vašem mišljenju!