Sabiha Gokcen je jedan od dva međunarodna aerodroma u Istanbulu. Drugi je po putničkom prometu u Turskoj. Nalazi se 35 kilometara jugoistočno od centra grada, u azijskom dijelu Istanbula.
Izgrađen kao dopuna za prezauzeti aerodrom Ataturk, ovaj aerodrom je počeo da radi 2009. godine. Dobio je ime po Sabiha Gokcen, prvoj ženi borbenom pilotu u Turskoj, koja je bila usvojena kćerka osnivača Republike Turske Mustafe Kemala Ataturka.
Sabiha Gokcen je baza aviokompanije Turkish Airlines, Pegasus Airlines i Anadolu Jet. Sa ovog aerodroma popularni su polasci za druge gradove u Turskoj, kao i destinacije na Bliskom istoku, južnom Mediteranu i velikim gradovima u Evropi. Od prvobitnih 3 miliona putnika godišnje ovaj aerodrom je 2017. premašio cifru od 30 miliona putnika.
Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı
Sanayi Mh. 34906, Pendik, Istanbul
Budući da je Istanbul ogroman grad, opcije prijevoza su različite, a preporučujemo da iskoristite prednosti autobusa Havabüs (koji su se ranije zvali Havatas) – opremljeni su WiFi uslugom i televizijom, a sat i po je minimalno trajanje vožnje do udaljenijeg, evropskog dijela grada. Vožnja može da se produži i na dva i po sata u slučaju gužve. Karta košta nekoliko eura, a do različitih dijelova Istanbula vode linije:
Polasci su na pola sata, od 04:00-01:00.
Stajalište taxi prijevoza na Aerodromu Sabiha Gokcen nalazi se u blizini izlaza sa terminala, gdje će vas čekati taxi vozila sa žutom tablom.
Do glavnog trga Taksim (u evropskom dijelu Istanbula), sa aerodroma stižete za oko sat vremena, po cijeni nešto većoj od 50 eura.
Aerodrom Ataturk udaljen je oko 60 kilometara i do njega taxi prijevoz košta oko šezdeset eura. Vožnja traje nešto više od sat vremena u periodima bez saobraćajne gužve.
Taksi prijevoz se može rezervisati i na aerodromu, kao i putem telefona:
+90 216 588 12 35
+90 552 552 4 552
Airport Taxi – Sawkoop, +90 216 304 4127
Pera Taksi, +90 212 245 5498
Aerodrom je udaljen od azijskih dijelova Istanbula 12 kilometara od Pendika i oko 40 kilometara od Kadikoja – do kojeg vožnja traje nešto više od pola sata u periodima bez gužve, putem D-100.
Od evropskog dijela Istanbula: od trga Taksim aerodrom je udaljen oko 50 kilometara, a vožnja traje oko 45 minuta kada nema gustog saobraćaja. Do Aerodroma Sabiha Gokcen iz centra Istanbula i iz evropskog dijela dolazi se putevima O-1, O-2 pa potom direktno transevropskim auto-putem (TEM) E-80.
GPS koordinate za automobilsku navigaciju do Aerodroma Sabiha Gokcen:
Parkiranje ispred Aerodroma Sabiha Gokčen nije dozvoljeno ukoliko nije na za to predviđenom mestu. U četvorospratnoj zgradi i na otvorenom obezbeđeno je oko 5.000 mesta, uz 400 onih sa obezbeđenom uslugom parkiranja vašeg automobila.
Posebna mesta obezbeđena su za invalide i postoje i na otvorenom i na zatvorenim nivoima.
PAŽNJA: Imajte na umu da se primenjuju dnevne cene ukoliko niste unapred rezervisali neku od drugih tarifa.
Šalteri za plaćanje mesta na otvorenom su van zgrade. Plaćanje se vrši u gotovini ili karticom, a na parking-metrima se koriste isključivo kreditne kartice.
Cene se kreću od protivvrednosti nekoliko evra za sat vremena zad
Parkiranje ispred Aerodroma Sabiha Gokcen nije dozvoljeno ukoliko nije na za to predviđenom mjestu. U četvorospratnoj zgradi i na otvorenom na raspolaganju je oko 5.000 mjesta, uz 400 onih sa osiguranom uslugom parkiranja vašeg automobila.
Posebna mjesta osigurana su za invalide i postoje i na otvorenom i na zatvorenim nivoima.
PAŽNJA: Imajte na umu da se primjenjuju dnevne cijene ukoliko niste unaprijed rezervisali neku od drugih tarifa.
Šalteri za plaćanje mjesta na otvorenom su van zgrade. Plaćanje se vrši u gotovini ili karticom, a na parking-metrima se koriste isključivo kreditne kartice.
Cijene se kreću od nekoliko eura za sat vremena zadržavanja, dok je dnevna karta oko 10 eura.
Parking zgrada se nalazi u blizini ulaza u zgradu aerodroma.
Gastronomija: dostupno je više turskih i međunarodnih lanaca restorana kao i nekoliko kafića.
Kupovina: duty free shop, last minute shop, suvenirnice...
Noćenje: ISG Airport hotel na samom aerodromu i nekoliko njih u blizini.
Finansije: 3 mjenjačnice 24/7; 2 banke; bankomati.
Zdravlje: apoteka 24/7 na terminalu za Međunarodne odlaske.
Internet: Wi-Fi je dostupan na nekoliko mjesta, uz doplatu.
Putnici sa slabom pokretljivošću: usluge invalidskih kolica uz najavu na +90 216 588 87 58, asistenti, besplatan pristup telefonima, posebni prijevoz između terminala.
Odlaganje prtljaga: +90 216 588 88 02.
Izgubljeno – nađeno: Çelebi Lost&Found Office, telefoni: +90 216 588 51 65 (za letove u Turskoj) ili +90 216 588 65 57 (za međunarodne letove).
Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı
Sanayi Mh. 34906, Pendik, Istanbul
+90 216 588 88 88
Info, međunarodni letovi: +90 216 588 85 85
Info, letovi u Turskoj: +90 216 588 86 86
Izgubljeno – nađeno: letovi u Turskoj +90 216 588 51 65, međunarodni letovi: +90 216 588 65 57